Ako predísť roseniu strešných okien
Strešné okná sa môžu rosiť, ak nastanú podmienky vhodné na kondenzáciu vzdušnej vlhkosti. V tomto texte nájdete jednoduché spôsoby, ako tomuto nežiaducemu javu predchádzať.
Čo je kondenzácia
Kondenzácia je fyzikálny jav, pri ktorom vzdušná vlhkosť mení svoj stav z plynnej látky na kvapalnú. Dochádza k nemu, keď sa teplý vzduch dostane do kontaktu s oveľa chladnejšou plochou a dôjde k jeho ochladeniu. Stane sa tak iba v prípade, keď sú v správnom pomere tieto 3 parametre:
- Vlhkosť vzduchu vo vnútri budovy
- Teplota vzduchu a okennej tabule, ktorá je zo strany interiéru
- Atmosférický tlak
Odporúčania
- Vetrajte 3-4krát denne 5 minút.
- Obmedzujte vytváranie vlhkosti v byte.
- Udržujte relatívnu vlhkosť v miestnostiach 40-50%.
- Kúrenie umiestnite pod strešné okná.
- Udržujte stálu teplotu 19-21°C
Predchádzanie nadmernej vlhkosti
Vlhkosť vo vnútri budovy znížite pravidelným vetraním, optimálne 3-4krát denne 5 minút. Ak je to možné, sušte bielizeň vonku. Dvere z kúpeľne zatvárajte v prípade, že periete, sprchujete sa, alebo sa kúpete. Teplá voda sa totiž vyparuje rýchlejšie než voda studená a množstvo takto vzniknutej vlhkosti je naozaj veľké. Zatvorené dvere zabránia úniku pár do vnútorných priestorov a môžete ich vyvetrať samostatne. Podobne tak aj v kuchyni a práčovni. Pravidelné vetranie je najdôležitejšie v zime. Studený vzduch nemôže obsahovať toľko vlhkosti ako teplý vzduch a umožní vysušiť i inak veľmi veľké vlhké priestory.
Kedy sa strešné okno orosí?
Ako sme už uviedli, závisí to od teploty, tlaku a vlhkosti. Pri bežnom atmosférickom tlaku (1013 hPa), relatívnej vlhkosti vzduchu v miestnosti 60 %, vnútornou teplotou vzduchu 21 °C teplotou vnútorného skla strešného okna 13°C sa okno začne rosiť.
Teplota
Rozdiel teploty vzduchu vo vnútri miestnosti a teploty vnútorného skla strešných okien by mal byť čo najmenší. Vlhký vzduch kondenzuje iba na výrazne chladnejších plochách, ak je rozdiel teplôt malý, ku kondenzácii nedôjde. Preto je dobré umiestniť vykurovacie telesá priamo pod strešné okná, aby teplý vzduch ohrieval studenú plochu okna. Konkrétnejšie spôsoby, ako radiátory pod okno umiestniť, môžete vidieť na obrázkoch nižšie.
Kedy nie je vhodné vetrať?
Áno, sú i podmienky, pri ktorých by sa nemalo vetrať vôbec – napríklad ak prší. Taktiež ak je vonku dusno a veľmi teplo. V letných mesiacoch je lepšie cez deň nevetrať a vetrať až večer, keď už je vonkajšia teplota nižšia.
Staré domy s novou strechou a strešnými oknami
Ak rekonštruujete starý dom, dbajte na správne vetranie. Dávnejšie totiž podkrovia, krytina a izolácia prepúšťali vzduch veľmi ľahko. Rovnako tak aj teplo a vlhkosť. Pokiaľ je objekt lepšie izolovaný, dokáže efektívnejšie zadržiavať teplo, rovnako tak ale aj vlhkosť. Je teda potrebné vetrať viac ako ste boli zvyknutí.